Dneprorudnoe.com

Новостной · Справочно-информационный сайт

Г. ДНЕПРОРУДНОЕ

Сію, сію, засіваю - з Новим роком вас вітаю!

Свята продовжуються...

Сьогодні хлопці та дівчата старших груп пройшли садочком та привітали всіх зі Старим Новим роком щедрівками, побажали здоров'я на сто років, посіяли приміщення пшеницею та нащедрували для себе солодощів.

 

Щедрий вечір - народне свято слов'ян; вечір напередодні Старого Нового року. В українців, білорусів і на півдні Росії більше поширена назва Щедрий вечір, в центральній Росії і на півночі - Василів вечір. Святкування його походить від стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем - це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Міланко).
Старий Новий рік - це рідкісний історичний феномен, додаткове свято, який вийшов в результаті зміни літочислення. З-за данної розбіжності календарів ми відзначаємо два «Нових року» - за старим і новим стилем. Таким чином, в ніч з 13 на 14 січня кожен може дозволити собі «досвяткувати» найулюбленіше свято. Адже для багатьох віруючих людей Старий Новий рік має особливе значення, оскільки від душі відсвяткувати його вони можуть лише після закінчення Різдвяного посту.

Історія свята

Традиція відзначати Старий Новий рік виникла після 1918 року, коли в Росії було введено нове літочислення. Різниця між юліанським календарем ( «старим стилем») і григоріанським календарем ( "новим стилем") становить 13 днів, завдяки чому і з'явився цей, в якомусь сенсі, унікальне свято. Різниця між юліанським і григоріанським календарями збільшується на один день кожні 100 років, коли число сотень на рік від Різдва Христова не є кратним чотирьом. Тому з 1 березня 2100 року цю різниця складе 14 днів, і з 2101 року Різдво і Старий Новий рік будуть відзначатися на день пізніше.


Повноправне свято

Незважаючи на те, що своїм виникненням Старий Новий рік зобов'язаний лише розбіжності дат, багато хто ставиться до нього як до цілком самостійного і повноправного свята. За різними даними, Старий Новий рік святкує кожен другий житель України, Росії та Білорусі. Згідно з результатами соціологічного дослідження, проведеного Центром Разумкова кілька років тому, 60,6% опитаних вважають Старий Новий рік таким же святом, як і офіційні, а для кожного десятого опитаного він є взагалі найбільшим святом! При цьому найбільш святкове ставлення до Старого Нового року мають респонденти від 18 до 29 років.


Святкування

В цей день, вранці, починають готувати другу обрядову кутю - щедру. На відміну від пісної (на Коляду), її можна заправляти скоромніной (м'ясом і салом). На багатий вечір кутю ставлять на покуті (в червоний кут). Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб віддячити щедрувальників та засівали. Увечері і до півночі щедро обходять будинки. За давньою традицією, новорічні обходи посіваю, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчатка-підлітки поодинці або разом оббігають сусідів, щоб пощедрувати.


На Меланки ходять і групи хлопців. Це називається «водити Меланку». Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою. За давнім звичаєм переодягнені, закінчивши ритуальний обхід, вранці йдуть на перехрестя спалювати «Діда», або «Дідуха», - снопи, соломи, що стояли напоготові від Святого вечора до Нового року, потім стрибали через багаття. Це обряд очищення від спілкування з нечистою силою.
А на наступний день, на світанку, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в сумку. Спочатку йдуть до хрещеним батькам та іншим родичам і близьким. Зайшовши в будинок, посіваю сіє зерном і вітає всіх з Новим роком.

Сію, вію, посіваю, з Новим роком поздоровляю!
На щастя, на здоров'я та на Новий рік,
Щоб уродило краще, ніж торік, -
Жито, пшениця і всяка пашниця,
Коноплі під стелю на велику куделю.
Будьте здорові з Новим роком та з Василем!
Дай, Боже!


Перший засівала на Новий рік приносить у дім щастя. За народними віруваннями вважалося важливим хто буде в домі перший гість в новому році. Доброю ознакою було, якщо першим гостем виявився хлопець з поважної багатодітній сім'ї з хорошим господарством. Гірше, якщо першим гостем буде дівчина або жінка дітородного віку. І вже зовсім нещастям вважалося, якщо першим гостем виявиться вдова, стара діва, старий або каліка. Тому дівчата як правило, не посівають, а якщо і беруть участь - то в будинок або не заходять або заходять після хлопців.

Источник: http://dnz6.dneprorudnoe.com

Изображения

ДНЗ № 6 "Струмок"

14.01.19 · 12:31 96 0

Написать личное сообщение Сообщить модератору о нарушении
Рейтинг:
+ 0
- 0

Комментарии

Реклама

Размещение рекламы